End Polio Now
Polio (poliomijelitis, dječja paraliza) je visoko zarazna, ponekad smrtonosna, virusna infekcija koja može uzrokovati trajnu mišićnu slabost, kljenut i druge simptome. Poliovirus, jedan od enterovirusa, širi se gutanjem tvari poput vode zagađene inficiranim izmetom. Infekcija se iz crijeva širi cijelim tijelom, ali su mozak i kralješnična moždina najteže zahvaćeni. Bolest najčešće pogađa djecu mlađu od 5 godina te za nju ne postoji lijek, ali se može spriječiti cjepivom. Polio je bio rasprostranjen širom svijeta do 60-ih godina 20. stoljeća, a do pojačanog širenja došlo je za vrijeme Drugog. svjetskog rata. Velike promjene nastaju nakon uvođenja cjepiva 1960. godine u razvijenim zemljama, a zatim i u ostalim dijelovima svijeta. Cijepljenje je u Hrvatskoj uvedeno 1961. godine te se od tada provodi u sklopu kalendara cijepljenja. Globalna kampanja za iskorjenjivanje poliomijelitisa – Global Polio Eradication Initiative (GPEI) – pokrenuta je 1988. godine s partnerima: Rotary, UNICEF, U.S. Centers for Disease Control and Prevention (CDC), Svjetska zdravstvena organizacija (WHO), Bill & Melinda Gates Foundation, a sudjelovale su i vlade diljem svijeta, uz potporu mnogih pojedinaca.
Zahvaljujući cijepljenju i cjepivu čija je jedinična cijena oko 3$, bolest je zaustavljena praktički u cijelom svijetu. Iznimku čine tri zemlje gdje to nije uspjelo, a to su Afganistan, Pakistan i Nigerija. Međutim, prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije i CDC-a, u posljednje vrijeme došlo je do širenja bolesti u još sedam zemalja koje su do tada proglašene polio-free: Kamerun, Ekvatorijalna Gvineja, Etiopija, Irak, Izrael, Somalija i Sirija. Ipak, od 1988. godine broj slučajeva obolijevanja smanjen je za 99.9%. Uloga Rotaryja i Rotarijanaca u ovoj borbi je nesporna – kampanja END POLIO NOW međunarodno je prepoznata i prihvaćena.
Rotary koristi znanje i volju svojih članova kako bi se stvorila svijest o ovoj bolesti te o važnosti prevencije, kao i za prikupljanje sredstava i poticanje vlada na donaciju i podršku iskorjenjivanju bolesti. Više od milijun Rotarijanaca dalo je svoje vrijeme i sredstva kako bi se cijepilo više od 2,5 milijarde djece u 122 zemlje diljem svijeta. Ali Rotary tu nije stao već je osmislio novu kampanju – POLIO PLUS. Naime, mnogi oboljeli trebaju se suočiti s posljedicama bolesti i načinom na koji je bolest utjecala na njihov život, od organizacije svakodnevnog života, mogućnosti kretanja, rada i slično. Upravo kroz ovu novu, dodatnu kampanju, Rotary zajednica pokušava riješiti ili smanjiti te probleme i upravo taj ”plus” u Polio Plus mijenja živote nekih oboljelih nabolje. Svoju posvećenost ciljevima u Polio kampanjama Rotarijanci posebno pokazuju obilježavajući Svjetski dan borbe protiv dječje paralize (World Polio Day) 24. listopada.